24. 2. 2018 proběhl v Českých Budějovicých již čtvrtý Jihočeský Barcamp. A jako správní mravenci jsme tam nesměli chybět! Účastníci: Petr Krauz (@krauzpetr), Martin Žatkovič (@zatkoma), Terka Fryčová (Terka, co nemá Twitter).
Z Plzně na jih jsme se vydali chvíli po šesté hodině ranní, se snídaní v Písku byl dojezd v příjemných -10 stupních Celsia optimalizován na čas mezi 9:00 a 9:20. A vyšlo to. Ihned po příjezdu jsme se zapsali, objednali pizzu a usadili se v přednáškové místnosti Shoptet, kde jsem setrvali nakonec celý den.
Program v našem sále
- Neuvěřitelné možnosti internetu věcí | Magdalena Schafferová
- Loajální zákazník je jako Yeti. Existuje? | Milan Pleva
- Král je mrtvý, ať žije král! | Martin Žatkovič
- Čtyřhodinový pracovní týden v praxi | Martin Dostál
- Týmové role: využij toho, v čem jsi nejlepší | Edita Dostálová
- Workshop: Týmové role: využij toho, v čem jsi nejlepší | Edita Dostálová
- Jak řídit firmu, kde všichni pracují na dálku | Josef Řezníček
Už když jsme se registrovali mezi účastníky, bylo jasné, že bude #BCJC o inspiraci a motivaci. I přesto, že jen málokde získáte praktické rady, tady se to tak trochu povedlo. No nic, pusťme se do hlavních postřehů – ke každé přednášce je totiž co říct/napsat.
Možnosti internetu věcí
Znáte IoT – Internet of Things? Obecně jde o spoustu čidel, které mezi sebou dokáží komunikovat a díky chytrým software ušetřit čas i spoustu peněz. V domácnostech se s takovými čidly budeme potkávat až za pár měsíců či let, ve městech to ale funguje skvěle. O tom povídala Majda Schafferová.
Internet věcí zavádí postupně spousta měst v rámci programu Smart Cities. Jedním z nich je třeba Barcelona. Zde mají chytrá čidla v pouličních lampách a mohou díky tomu uspořit energii tehdy, kdy kolem neprojíždí žádné auto. Využití našly i v nemocnicích, kdy má každý pacient náramek a lze sledovat, zda dlouho nečeká na vyšetření nebo mu do náramku poslat data z vyšetření. #NeníToŠpatné
Loajální zákazník
Protože se zákaznickou retencí a loajalitou zabýváme i v práci, víme přesně, o čem byla řeč. O loajalitě zákazníka mluvil Milan Pleva z GoMobil.
Milan uvedl několik příkladů, jak zákaznická podpora může loajalitu zákazníka naprosto „sundat“ nebo o tom, jak loajálního zákazníka poznat a sbírat o nich data. Jedním z ukazatelů spokojenosti je NPS (Žatkyho slovo 7. týdne roku 2018). NPS – Net Promoter Score na základě jedné otázky měří loajalitu zákazníka.
Na výše uvedeném obrázku je to jasné – pokud získáte na stupnici od 1 do 10 hodnocení 9/10, mohou to být vaši loajální zákazníci. Čísla 7/8 budete muset přesvědčovat, horší než 6 (včetně) pak loajálními zákazníky pravděpodobně nebudou.
Kromě záznamu, který z #BCJC přednášky Milana Plevy bude, doporučuji dohledat myšlenky Radka Hrachovce, který se loajalitou zákazníka zabývá full time.
Král je mrtev, ať žije král!
Martinova druhá přednáška vůbec, ve které mluvil o SEO. Sdělení bylo jasné – vaše SEO umře, když ho nebudete dělat chytře. Co do chytrého SEO spadá?
- optimalizované základní SEO prvky (titulky, nadpisy, descriptions)
- zajímavý hodnotný obsah
- interní odkazy a pomoc při navigaci zákazníkovi
- optimalizace na longtail (a ponechání obecnějších dotazů PPC reklamě)
- strukturovaná data na maximum
- social SEO (skvěle vyplněné OG tagy pro sociální média)
- chytrý linkbuilding
- a spousta dalšího
Na přednášku bohužel nepřišlo nejširší publikum – ve vedlejším sále totiž Martin bojoval se silným řečníkem – Koldou. I tak věřím, že se cca 20 lidem přednáška líbila a dají nadšenému studentovi zpětnou vazbu.
Čtyřhodinový pracovní týden
Martin dostál povídal o čtyřhodinovém pracovním týdnu a jak ho docílit. Sám přiznal, že i přes různé praktiky je stále na více než 10 hodinách. Denně. Jak docílit toho, aby vám stačily čtyři hodiny za týden nebo jste si mohli bez problémů vzít 3 měsíce dovolenou?
Základem je:
- eliminace problematických projektů a činností
- delegace na další členy týmu
- důvěra
Pokračujeme s Get things done (GTD)
- e-maily řešíte systematicky, hromadně a jen jednou denně
- schůzky a telefony si plánujete najednou
- vypínáme si notifikace na aplikace
- snažíme se ostatní nerušit na Slacku/Workplace + oni respektují to, že jim hned neodpovídáte
- nečtete žádné novinky, nekoukáte na videa
- odhlásíte si všechny newslettery, které vám nic nepřinesou (tedy víceméně všechny)
Zajímavé.
Týmové role
Manželka Martina Dostála nám povídala o týmových rolích. Zde jich existuje podle Mereditha Belbina celkem 9.
- tvůrce
- hledač zdrojů
- koordinátor
- navigátor
- poradce/hodnotitel
- týmový pracovník
- realizátor
- dokončovatel
Tento test jsme před pár měsíci dělali i v práci, nicméně neproběhlo žádné vyhodnocení a tak jsme byli rádi za zpětnou vazbu od Edity, která je opravdový odborník na týmové role. Testů existuje na internetu spousta, ne vždy je ale nejlépe přeložený. Proto doporučuji testy udělat alespoň dva, jak jinak než rozdílně přeložené.
Důležité je výsledek brát s rezervou, ale i ho respektovat. Pokud některý z členů týmu není nejsilnější v koordinaci, pravděpodobně nebude šťastný při řízení vlastního týmu. Stejně tak tvůrce bude mít skvělé nápady, ale pravděpodobně od něho nemůžete očekávat 100% dokončení úkolu. Já osobně jsem realizátor a dokončovatel + tak trochu tvůrce. Prostě si něco vymyslím a pak to dotáhnu do konce.
Řízení firmy na dálku
Osobně nejsem zastáncem práce na dálku, protože mi taková práce nevyhovuje. Doma kromě jednoduché administrativy nevyřídím téměř nic a tak bych si stejně musel pronajímat nějaké prostory. U Pepy ze Včeliště to ale funguje.
- vybírá lidi, kterým práce na dálku vyhovuje
- mají interní znalostní databázi
- mají pravidelné teambuildingy
- hromadně si videovolají přes hangouts
- píší si přes slack
Nejzásadnější myšlenkou je pro mě fakt, že člověk, který na tuto roli/práci není vhodný, se pozná po pár týdnech. Při pohovoru vám každý odpoví na vše ano, ale na práci a výkonu je to zkrátka vidět.
Závěrem
Jihočeský Barcamp 2018 byl skvěle zorganizovaný, proběhly zajímavé přednášky plné inspirace a co víc – příští rok se tam uvidíme zas. A teď hurá do Plzně na Barcamp 7. dubna!