Na důležitých akcích nesmím chybět. A u SEO restartu 2016 tomu nebylo jinak. Moje SEORestartí poprvé.
Jak vlastně začít… Byla tam spousta přednášek. 12. Vlastně 11, ale po poslední přednášce se zde grilovali kluci z @hledani_seznam .. A ta vydala za další jednu.
Jan Tichý | KEYNOTE
Jan Tichý uvedl celou konferenci, následně pobavil PageRankem a jeho důležitostí.. A pravděpodobně hlavními myšlenkami z úvodu SEO restartu bylo využití STDC (See Think Do Care) v SEO a to, že SEO reflektuje sílu brandu. Využití STDC je pak výhodné nejen při plnění a přípravě webu, ale už před jeho návrhem. Přečtěte si článek o STDC a buďte chytřejší.
Keynote považuji za velmi inspirativní.
Marek Prokop | Personalizované vyhledávání je příležitost
Přednáška o tom, že 70 % výsledků v organicu Googlu je personalizovaných. Jak Google personalizuje? Především pomocí dlouhodobých a krátkodobých zájmů uživatelů nebo historie navštívených webů. A jak personalizuje Seznam? No, kluci z Hledání Seznam to nevěděli, ale pravděpodobně nijak.
Hlavní myšlenky byly rozhodně zajímavé. Proto mi celá přednáška dala asi nejvíce…
- Informační a komerční obsah nerozdělovat na více webů
- Nevytvářejte stránky, na které nebudete mít obsah
„Dostaň lidi na web dřív, než začnou hledat to důležité.“
Marek Prokop
Pavel Ungr | Přechod na HTTPS bez propadu na Seznamu
Původně to měla být případová studie o přechodu na HTTPS. Viděli jsme sice několik grafů a čísel, co se stalo po přechodu na šifrované HTTP, ovšem nebylo to ono. Za největší „problém“ případovky považuji rozhodně to, že se nejednalo o čistý přechod z HTTP na HTTPS, ale o celý redesign a úpravu struktury s URL. Takže přechod na HTTPS neměl vliv, jelikož se stejně měnily všechny adresy.
Druhý problém s případovou studií? Meziroční srovnání výsledků na Seznamu v pozicích bylo -20 %. Podle grafů bylo evidentní, že web byl v tak špatném stavu, že už se snad ani níže propadnout v pozicích nemohl.
1 – kompletní změny URL; 2 – špatné SEO už před redesignem, takže špatné pozice.
Jan Tichý | SEO ve světě (not provided)
Přednáška o SEO ve světě pojednávala o Google Analytics a o tom, že samotný Google neposkytuje informace o klíčových slovech z prokliku přes organické vyhledávání. Údajně to ale nevadí, jelikož bychom neměli řešit jednotlivá klíčová slova, ale celá témata a skupiny slov – na vyhledávací dotazy totiž odpovídáme vstupní stránkou a ne pouze klíčovým slovem.
Určitě je pravdou, že bychom měli seskupovat klíčová slova pod témata. Na každé klíčové slovo (pokud jich budete mít 15 ze stejné skupiny/oboru) budete jen těžko vymýšlet obsah. Klíčová slova na vstupní stránky jsou ale dle mého důležité a nesouhlasím tak úplně s názorem, že je nepotřebujeme.
Další informací byl zmíněný framework STDC – See Think Do Care – na mobilních zařízeních vetšinou uživatel aplikuje pouze See a Think, následné konverze provede ale na desktopu. Postupem času se to ale výrazně mění a mobil získává sílu i v posledním slově – u konverze.
Michal Krutiš | Zvýšení návštěvnosti z organicu o třetinu
Prezentace se týkala serveru Nejřemeslníci.cz a Michal Kurtiš vysvětloval, jak docílili snížením počtu stránek, zvýšení návštěvnosti. Jednoduché, ale složité.
V indexu bylo původně díky různým stránkování, fotogaleriím a poptávkovým formulářům více než 1,7 milionu URL. Po sjednocení nabídky řemeslníků, fotogalerií a dalších parametrů se celkový počet stránek snížil na „pouhých“ cca 600 tisíc. Přibyl kvalitní obsah sdružený pod skupiny klíčových slov, vše se provázalo interními odkazy.
Martin Henych | AMP – Accelerated Mobile Pages
Zásadní informace: přednášející dostal příušnice a tak ho zaskočil kolega. Nebyl špatný, téma pro nás ale není úplně aktuální. AMP je služba od Google, která nabízí možnost nasazení responzivní verze webu přímo pro mobilní zařízení. Web je osekaný a načítají se pouze nejnutnější prvky. Obsahuje tak speciální HTML, CSS a Java Script. Projekt je ve vývoji. Co to znamená? Na pomalém připojení je výrazně rychlejší, než HTTPS nebo dokonce HTTP2. Je nasazen ovšem pouze na několika desítkách webech. Špatné zprávy? Není zde podpora menu, jelikož je to projekt nový. A největší chybou je určitě to, že Google AMP není podporováno v Česku.
Projekt je po devíti měsících velmi aktivní a předpokládá se velký rozmach AMP verze webů.
Adam Ježek | RankBrain – dostaňte se do hlavy Google
Zde trochu rychleji. Adam Ježek vysvětloval, jak RankBrain funguje, v čem je lepší, než stávající kolibřík od Google a na co ho můžeme využít. Je to chytřejší robot, takže dokáže nabízet lepší výsledky, nejčastěji pak personalizované. Asi k tomu nemám víc co dodat. Kdyžtak se koukněte na WIKI.
Jiří Koutný | Svlékněte konkurenci do naha
Jiří Koutný stojí (2016) za projektem Collabim a nyní s nástrojem Serpo, který dokáže odhalit konkurenci v PPC dotazech. Serpo umí zjistit, na jaká klíčová slova se zobrazuje konkurence. Nikoli tedy všechny dotazy, na které konkurence inzeruje, ale na které se zobrazuje. Serpo pak také dokáže vyhodnotit, jaká klíčová slova jsou na projektech stejná a jaká na projektu používá konkurence navíc a jaké používáte navíc naopak vy.
Martin Kůra | Geografické cílení vícejazyčných webů
Na přednášce jsme se trochu zmateným způsobem dozvěděli, jak a u jakých cílení webů (jazykové, regionální) by se mělo používat Hreflang Tag.
Karel Lyčka | SEO mobilních aplikací a jiné taškařice
Pravděpodobně nejslabší přednáška celého SEO restartu 2016. Karel Lyčka vysvětloval, jaké SEO lze dělat u propagace k mobilní aplikaci. Ve finále skoro žádné. Na webu můžete mít odkaz, samotná aplikace nenabízí URL, produkty jsou zde přes feed a jeho agentura dělala aplikaci pro Metalshop.cz. To je asi všechno.
Roman Dušek, Štěpán Škrob | Vyhledávání na Seznam.cz
Nejvtipnější přednášky celé konference se ujali kluci z Vyhledávání Seznam. Marek Prokop měl ve svém bloku mnoho vtipných výrazů, okamžiků, názorů .. co chcete .. ale Seznamáci perlili.. Vlastně spíše nedokázali odpovědět na žádný dotaz přímo.
Politické odpovědi se týkaly všech dotazů – kdy bude Seznam Webmasters Tools, podle čeho Seznam počítá konkurenci v Skliku, proč se často mění pozice ve vyhledávači třeba i o 30 pozic .. No, prostě nic .. Jediné, co víme je, že přibližně 30 % dotazů pokládaných na jejich online podpoře přes chat je na to samé a proto by chtěli vyvinout Seznam Webmasters Tools. Jedním z nejčastějších požadavků je pak přefocení náhledového obrázku webu v SERPu. Personalizované vyhledávání Seznam zatím údajně neplánuje.