Sledujete v Google Analytics nebo jiném měřícím nástroji, jak se vám postupně propadla návštěvnost z neplacených kanálů? Pak se na to podívejme společně.
Organická návštěvnost je neplacený traffic – návštěvnost, kterou získáváte na web z výsledků výhledávání, které jsou umístěny pod výsledky placených kampaní.
Krátkodobý výpadek – nic strašného
Pokles neplacených návštěv není předzvěst katastrofy, může jít o krátkodobý výpadek. Podívejte se na delší časové období a určete, kdy jste pokled zaznamenali. Roli může hrát:
- sezónnost
- počasí
- aktuální trendy
- přehodnocování webu roboty vyhledávačů
Období před a po propadu (například posledních 30 dní) si porovnejte meziročně. Nekopíruje se nějaký trend, sezónnost, nebylo venku hezky a uživatelé si užívali sluníčka?
Příkladem tomuto krátkodobému výkyvů mů mohou u meziročního porovnání tvořit e-shopy s módou nebo weby s nabídkou služeb, které jsou závislé na aktuálním počasí. Pokud se minulý rok vaši zákazníci potili na sluníčku už v únoru a letos v květnu je odpoledne nanejvýš 5 stupňů a pršelo, jen stěží budou nakupovat letní šaty nebo poptávat nafukovací bazény. Až se oteplí, zase se to zlepší.
Zjištění co a jak – kde jste propad zaznamenali?
Pokud začnete pátrat dále, nejprve zjistěte, které stránky patří mezi tahouny návštěvnosti a u kterých návštěvnost spadla. Tím budete schopni určit, jestli se problém týká produktů, textových stránek, kategorií nebo úplně celého webu.
Zjistíte to nejlépe v „Google Analytics -> Chování -> Obsah webu -> Vstupní stránky“ s tím, že budete mít zvolené pouze „neplacené návštěvy“ / v některých účtech pojmenované „organic search“. Data porovnávejte nejlépe s předchozím rokem, pokud takový vzorek dat nebudete mít, stačí meziměsíční porovnání a trocha selského rozumu.
Důležité je také zjistit, z jakého vyhledávače se návštěvnost propadla. Obvykle řeším propad na Seznamu a Google, další vyhledávače jsou až daleko za nimi.
Jestliže se propad návštěvnosti z neplaceného hledání týká Seznamu, může jít o krátkodobý výpadek i třeba kvůli změně pozic ve vyhledávání. Pro to je dobré mít neustále web pod křídly aplikace Collabim. Pokud se propadá Google, půjde možná o něco závažnějšího a vy tak můžete začít s hledáním příčin.
Oslabení placených kanálů
Je to trochu paradox, ale za propadem organické návštěvnosti stojí asi tak ze třetiny placená návštěvnost. To máte tak, když se vyhodnocují data bez hlubších znalostí analytiky.
Ve zkratce – při ponížení rozpočtů na kredity, pozastavení kampaní nebo vyčerpaných kreditech na vaše stránky nepřijdou uživatelé, kteří by se příště mohli na stránky dostat pomocí organického hledání vaší značky. První návštěva není, brand neznají, pozice nemáte nejlepší – pokles je tu.
Pozastavení FB kampaní -> na web se nedostávají noví lidé -> zajímají se o něco jiného někde jinde -> návštěvnost klesá i z organického vyhledávání
Velký efekt má podle zkušeností také oslabení Facebookových kampaní, které o web vytvářejí zájem i mimo placené kanály. Řešením poklesu provozu v placených cestách může být opětovné spuštění kampaní a testování, zda-li se jedná opravdu o tento problém nebo je chyba na webu.
OnPage úpravy
Mnoho lidí si myslí, že stačí upravit titulek stránky na frázi, kterou by chtěli mít ve výsledcích hledání, a bude tam. Tak to ale nefunguje.
Mohli jste:
- optimalizovat nadpisy pro některé stránky
- upravovat obsah
- ladit meta descriptions
- tvořit špatně interní odkazy
- … to a mnohem více v rámci běžné optimalizace.
Odstranit podezření na špatnou optimalizaci stránek můžete pomocí měření pozic ve vyhledávání, případně pak pozic v Google Search Console (tam vidíte, na které dotazy a na jakém místě se na Google váš web umístil).
Zkontrolujte vše z nedávné minulosti, co mohlo zapříčinit špatnou optimalizaci – špatně vybraná klíčová slova, duplicity v obsahu (silné duplicity mohou důležité stránky odsunout a upřednostnit nerelevantní obsah, atd.).
Technické úpravy na webu
Mnoho problémů pak vzniká u úprav technických SEO parametrů – mezi ty patří změny:
- ve filtraci
- v indexaci
- ve stránkování
Určitě to není nejčastější problém propadu organické návštěvnosti, ale stojí za zmínku – jsou to veškeré technické úpravy. Při optimalizaci filtrace, stránkování nebo indexace se může přimotat do kódu tag noindex,follow. Kvůli tomu pak robot neprojde stránku a po nějaké době ji může dokonce odstranit z indexace. A když nejste ve výsledcích vyhledávání, těžko k vám někdo přijde.
Po technických úpravách vždy raději zkontrolujte všechny důležité sekce webu (ať už je to produktovou stránku, kategorii, HomePage).
Problém jste neodhalili?
Rozhodně za problém nemusíte nést vinu vy. Existuje mnoho situací, které jen tak neodhalíte. Pak je na řadě někdo zkušenější, kdo se na stránky podívá komplexně a nezávisle.
Co se může stát jiného? Třeba:
- roboti vyhledávačů obsah přeindexují a na pár dní se pozice klíčových slov změní
- vyhledávače začnou indexovat i stránky s parametrem noindex,follow a vzniknou duplicity (moc časté to ale není)
- chyba na serveru, která zaviní výpadky webu (poznali byste ve výsledcích SERPu – pro Google)
Pokud si nevíte rady, najděte si šikovného konzultanta, který relativně brzy dokáže říci, kde by problém mohl být. Pokud máte problém, není na škodu připlatit pár hodin práce a získat SEO audit webu, který odhalí i další nedostatky webové prezentace a navrhne možnosti vylepšení.
A co dál?
Doplnili byste článek nebo potřebujete poradit k propadu organické návštěvnosti? Můžeme to zkusit spolu.